PostHeaderIcon Jak nie czytam, jak czytam

10 czerwca 2016 r. punktualnie o godz.10.00 przedstawiciele naszej społeczności szkolnej przystąpili do ogólnopolskiej akcji - "Jak nie czytam, jak czytam", czyli jednoczesnego ustanawiania rekordu w masowym czytaniu książek - której organizatorem głównym była redakcja miesięcznika "Biblioteka w Szkole". Przedsięwzięcie skierowano do uczniów i nauczycieli w całej Polsce i za granicą. (zobacz)

Wszyscy przedstawiciele klas z książką w dłoni zebrali się przed biblioteką szkolną, aby zarażać innych czytaniem. Do udziału w akcji przyłączyła się klasa VIb wraz ze swoim wychowawcą ? Panią Dianą Cieślak oraz nauczyciel świetlicy Pani Małgorzata Adamczyk ? Szebska, która wspólnie z pozostałymi nauczycielami świetlicy i uczniami - przygotowała transparenty z hasłami, które pokazują, że ? mimo pogarszających się statystyk czytelnictwa wśród dorosłych ? młodzi czytają.

Najpierw przeszliśmy na hol główny szkoły, gdzie odbyło się wspólne czytanie. Każdy czytał to na co miał ochotę. Następnie  ?Korowodem Książkowym? dotarliśmy na Skwer im. F. Chopina przed Urzędem Miasta, gdzie dalej czytaliśmy i gdyby nie bardzo upalna aura, która towarzyszyła nam tego przedpołudnia ? wytrwalibyśmy dłużej.

W drodze powrotnej do szkoły przedsięwzięciem towarzyszącym tej akcji , było przygotowanie przez kl. VIb i jej wychowawcę na Skwerze Niepodległości prezentacji poezji związanej z naszym miastem z okazji 110. rocznicy nadania praw miejskich Puławom.

Nasz udział w akcji miał pomóc w promocji czytania, w inicjowaniu mody na czytanie, miał pokazać nieczytającym uczniom, że czytanie to powszechne zjawisko wśród ich rówieśników. Jak podkreślają eksperci - ?jedyna nadzieja na wzrost fatalnych wskaźników czytelnictwa leży w dorastającym pokoleniu - 63% Polaków powyżej 15. roku życia nie przeczytało w ubiegłym roku żadnej książki. Pokażemy, że młodzież czyta więcej, a dorośli mają się czego wstydzić.?

Mamy nadzieję, że zaszczepiliśmy bakcyla czytania, choć w kilku uczniach i przechodniach.

Bibliotekarka Renata Szelewicka ? Karolik

images/czytj1.jpgimages/czytj2.jpgimages/czytj3.jpgimages/czytj4.jpgimages/czytj5.jpgimages/czytj6.jpg