PostHeaderIcon Światowy Dzień Poezji

Światowy Dzień Poezji

„…życie pozbawione książek jest puste, a życie bez poezji to już…
To jak życie bez obrazów, nie sądzisz? Czy sądzisz? Jak sądzisz?”
Stephen King– Ręka mistrza

Światowy Dzień Poezji – święto obchodzone corocznie 21 marca, ustanowione przez UNESCO w 1999 roku. Celem tego dnia jest promocja czytania, pisania, publikowania i nauczania poezji na całym świecie. UNESCO zadeklarowało, że ten dzień ma „dać nowy impuls, aby docenić poezję oraz poprzeć krajowe, regionalne
i międzynarodowe ruchy poetyckie”. Tego dnia obchodzimy również pierwszy dzień wiosny. W związku z tym postanowiłyśmy połączyć te oba święta i zorganizować w bibliotece konkursy dla naszych uczniów.

„Wiosna w poezji” – konkurs recytatorski dla uczniów z klas 0-III

Zasady uczestnictwa:

• konkurs przeznaczony jest dla uczniów klas I-III;
  • konkurs będzie miał formę prezentacji dowolnego utworu poetyckiego o tematyce wiosennej;
  • na zgłoszenia uczestników czekamy do 16 marca 2020 r.;
  • konkurs odbędzie się 19 marca o godz. 13.35 w bibliotece szkolnej;
  • rozstrzygnięcie konkursu odbędzie się w piątek 20 marca 2020 r. podczas szkolnego pokazu talentów „Pokaż się”.

Cele konkursu:

• rozbudzanie zainteresowań literackich i przyrodniczych;
  • rozwijanie zdolności recytatorskich;
  • kształtowanie wrażliwości na piękno ojczystego języka i otaczającej przyrody;
  • zachęcanie do występów przed publicznością i prezentowanie swoich umiejętności.
  • Kryteria oceny:
  • dobór repertuaru i jego pamięciowe opanowanie;
  • kultura i wyrazistość słowa;
  • ogólny wyraz artystyczny;
  • dopuszcza się recytowanie wiersza z rekwizytami.

„A wiosna tuż, tuż” - konkurs poetycki dla uczniów z klas IV – VIII

Celem konkursu jest:

• rozbudzanie wyobraźni i pasji literackiej;
  • inspirowanie uczniów do pracy twórczej;
  • zainteresowanie uczniów poezją;
  • odkrywanie młodych talentów;
  • prezentacja umiejętności uczniów.

Kryteria oceny:

• długość utworu (min. 3 zwrotki);
  • bogactwo środków artystycznego wyrazu;
  • oryginalność ujęcia tematu.

Warunki uczestnictwa w konkursie:

1. Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest napisanie i dostarczenie do 17 marca 2020r. jednego wiersza (min. 3 zwrotki)  z informacją o autorze (imię nazwisko, klasa);
  2. Prace dostarczone na konkurs muszą być pracami własnymi, wcześniej nie publikowanymi i nie nagradzanymi w innych konkursach;
  3. Tematem wierszy jest wiosna, przeżycia i wrażenia z nią związane;
  4. Wiersz może być napisany ręcznie (czytelnie) lub przepisany na komputerze, na kartce formatu A 4.
  5. Zwycięzców wyłoni jury powołane przez Organizatora.
  6. Rozstrzygnięcie konkursu odbędzie się w piątek 20 marca 2020 r. podczas szkolnego pokazu talentów „Pokaż się”.

Zapraszamy chętnych uczniów – Joanna Krajewska – Pałac i Renata Szelewicka – Karolik